Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Puthja, nuk është vetëm çështje buzësh

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Puthja, nuk është vetëm çështje buzësh prej Mon 27 Apr 2009, 18:45

Admin

Admin
Administrator
Administrator
Rrahjet e zemrës, 180 të rrahura në minutë. Presioni i gjakut: 150 mm. Zgjerim i bebeve të syrit dhe thuajse bllokim i mushkërive. Fytyra merr një ngjyrë të kuqe të ndezur, për shkak të zgjerimit të enëve të gjakut. Trupi përshkohet nga të dridhura dhe qimet ngrihen përpjetë. Është ky efekti i quajtur “zemra në grykë”, i njëjtë si për gratë ashtu edhe për burrat, ose siç konsiderohet rëndom, ai emocioni i fortë që provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtë kontrollit. Kjo është pra “puthja e parë”. Por, sipas andrologëve, gjithnjë nëse ka vërtet një ndjenjë mes dy vetëve. Sepse përndryshe reagimi i vetëm do të përkufizohej si ankth”. Puthja është më seksi se çdo reaksion tjetër kimik dhe do të meritonte një kurs më vete në universitet. Pëlqimi “pamor” duhet të ketë përkimin e tij fizik, të prekshëm dhe të vërtetë dhe puthja është prova e parë e një serie të gjatë mes atij dhe asaj. Ndërkohë, që buzët afrohen, futen në punë hundët, të cilat thithin feromonet e partnerit. Këto të fundit janë pjesëza të padukshme, por shumë të rëndësishme, sepse përmbajnë erën, kështu që shërbejnë si bazë për pëlqimin fizik. Është njëlloj si të shohësh një copë tortë me krem: të ndjell, por ka një erë të pakëndshme. Në të njëjtën mënyrë, nëse feromonet e partnerit nuk të pëlqejnë, puthja do të jetë një dështim dhe nuk do të çojë më tej. Por nëse partneri përdor një teknikë të pëlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca këto që prodhohen nga gjendrat mbiveshkore) japin pëlqimin e tyre duke ulëritur. Atëherë puthjet ndjekin njëra- tjetrën. Është llogaritur që gjatë javëve të para, dy të dashuruar puthen deri 60 herë brenda një ditë. Dhe nëpërmjet puthjes dhe furtunës kimike që lidhet me te, kalohet në fazën e seksit dhe të ndjenjës. Sipas studiuesve faza e puthjes është vendimtare edhe për disa arsye të tjera. Puthja fut në lojë jo vetëm gojën dhe gjuhën, por edhe sytë dhe duart, sepse përkëdheljet dhe lojërat me gishtat, në fakt, ndihmojnë për ta bërë më të efektshme dhe më domethënëse puthjen. Një “puthje e parë” e cila është pa dyshim e paharruar, përbën një bazë jashtëzakonisht të fortë për një marrëdhënie të qëndrueshme dhe është shumë më e rëndësishme se afërsia kulturore apo artistike. Më mirë të puthësh mirë, se të hiqesh se e do shumë thjesht për t’i bërë përshtypje asaj. I dashuruari ashtu si artisti është dikush që nga normal shndërrohet në të veçantë, nga i zakonshëm në të jashtëzakonshëm, pikërisht sepse takon gojën e duhur mbi të cilën prehet. Filozofia të fton ta shfrytëzosh këtë ndjenjë për të jetuar (edhe pse përkohësisht) si artist dhe artistike do të jenë edhe lëvizjet dhe fjalët tona. Nëse marrim pjesë me gjithë qenien tonë, puthjet mund të shndërrohen në vepra arti, të paharrueshme.

http://www.kupid.tk

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥
Administrator
Administrator
Admin shkruajti:Rrahjet e zemrës, 180 të rrahura në minutë. Presioni i gjakut: 150 mm. Zgjerim i bebeve të syrit dhe thuajse bllokim i mushkërive. Fytyra merr një ngjyrë të kuqe të ndezur, për shkak të zgjerimit të enëve të gjakut. Trupi përshkohet nga të dridhura dhe qimet ngrihen përpjetë. Është ky efekti i quajtur “zemra në grykë”, i njëjtë si për gratë ashtu edhe për burrat, ose siç konsiderohet rëndom, ai emocioni i fortë që provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtë kontrollit. Kjo është pra “puthja e parë”. Por, sipas andrologëve, gjithnjë nëse ka vërtet një ndjenjë mes dy vetëve. Sepse përndryshe reagimi i vetëm do të përkufizohej si ankth”. Puthja është më seksi se çdo reaksion tjetër kimik dhe do të meritonte një kurs më vete në universitet. Pëlqimi “pamor” duhet të ketë përkimin e tij fizik, të prekshëm dhe të vërtetë dhe puthja është prova e parë e një serie të gjatë mes atij dhe asaj. Ndërkohë, që buzët afrohen, futen në punë hundët, të cilat thithin feromonet e partnerit. Këto të fundit janë pjesëza të padukshme, por shumë të rëndësishme, sepse përmbajnë erën, kështu që shërbejnë si bazë për pëlqimin fizik. Është njëlloj si të shohësh një copë tortë me krem: të ndjell, por ka një erë të pakëndshme. Në të njëjtën mënyrë, nëse feromonet e partnerit nuk të pëlqejnë, puthja do të jetë një dështim dhe nuk do të çojë më tej. Por nëse partneri përdor një teknikë të pëlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca këto që prodhohen nga gjendrat mbiveshkore) japin pëlqimin e tyre duke ulëritur. Atëherë puthjet ndjekin njëra- tjetrën. Është llogaritur që gjatë javëve të para, dy të dashuruar puthen deri 60 herë brenda një ditë. Dhe nëpërmjet puthjes dhe furtunës kimike që lidhet me te, kalohet në fazën e seksit dhe të ndjenjës. Sipas studiuesve faza e puthjes është vendimtare edhe për disa arsye të tjera. Puthja fut në lojë jo vetëm gojën dhe gjuhën, por edhe sytë dhe duart, sepse përkëdheljet dhe lojërat me gishtat, në fakt, ndihmojnë për ta bërë më të efektshme dhe më domethënëse puthjen. Një “puthje e parë” e cila është pa dyshim e paharruar, përbën një bazë jashtëzakonisht të fortë për një marrëdhënie të qëndrueshme dhe është shumë më e rëndësishme se afërsia kulturore apo artistike. Më mirë të puthësh mirë, se të hiqesh se e do shumë thjesht për t’i bërë përshtypje asaj. I dashuruari ashtu si artisti është dikush që nga normal shndërrohet në të veçantë, nga i zakonshëm në të jashtëzakonshëm, pikërisht sepse takon gojën e duhur mbi të cilën prehet. Filozofia të fton ta shfrytëzosh këtë ndjenjë për të jetuar (edhe pse përkohësisht) si artist dhe artistike do të jenë edhe lëvizjet dhe fjalët tona. Nëse marrim pjesë me gjithë qenien tonë, puthjet mund të shndërrohen në vepra arti, të paharrueshme.


ahha jo po qe ta dish e shikon cbejn shkencetaret edhe ne te dashuruarve na studiojne na i kan matur e te rrahurat e zemres e na nxjerin nje "zemra ne gryke"etj etj etj

jetmira

jetmira
member
member
Po nuk qe puthje pasionante,tia japesh me gjithe zemer puhte sa te duash ti.Puthje eshte kur te don me shpirt dhe kur ta dhuron me zemer,na dolen edhe shkencetaret te zgjuar.

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi