Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe....

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe.... prej Sat 07 Nov 2009, 11:45

Adela

avatar
Administrator
Administrator
Ju ka ndodhur qe papritur kompjuteri tju ngece? Figura ngrin, mausi nuk punon, tastjera nuk punon, alt+ctrl+del nuk punon.
Dhe kjo ju ka detyruar ta fikni kompjuterin dhe rindizni prape.
Sa me shume te jete i ngarkuar kompjuteri me programe dhe skedare aq me e veshtire eshte te gjesh se kush pikerisht e shkakton ngrirjen e figures. E kam investiguar per nje kohe te gjate kete problem dhe po permend ketu disa shkaqe kryesore.

1. Trojane viruse kode malicioze (no koment).

2. Per nje kohe te gjate kompjuterit nuk i eshte bere skanim i diskut driverit C per fajlla te korruptuara si dhe nuk i eshte bere defragmentarizim.

3. Mungesa ne kompjuter e nje sistemi programi Firewall, ose perdorimi i tij keq si dhe konfiguracion i opsioneve gabim.

4. Nuk jane kontrolluar driverat e windowsit nese kane nevoje per update po ashtu edhe driverat e aksesoreve printer skaner dixhital kamera etj.

5. Perdorimi pa kujdes i pastruesave te regjistrit si spybot, regjistry cleaner, JV16 power tools duke bere pastrim pa kokecarje automatik dhe te pakontrolluar mire te skedareve qe do te hiqen.

6. Programe spiune qe kane penetruar ne kompjuter pa dijenine tuaj.

7. Pastrimi i driverit c manual (me maus) i skedareve te" tepert" dhe qe nuk duhen dhe qe heqja e ketyre skedareve behet shkak per destabilizimin e sistemit dhe krijon ngrirje te ekranit mosfunksion te mausit dhe tastjeres.

8. Nje pjese e serviseve qe funksionojne ne background si ato te programeve qe keni installuar vete ashtu dhe ato te mikrososftit mund te bien ne konflikt me programe te vecanta ose drivera te aksesoreve.

9. Memorja RAM e paafte te perballoje ngarkesen e programeve (shume ikona ne sistem tray aty ku eshte ora si dhe shume aplikacione te hapura ne windows). Si pasoje ajo vjen nje moment ska rezerva te lira. Rekomandohet upgrade duke blere modul memorjeje shtese i te njejtit tip dhe marke si ajo qe keni instaluar per te shtuar kapacitetet ne ram si dhe instalim i ndonje programi si rampage qe rigjeneron sektor te lire memorjeje.

10. Instalimi i programe Beta te cdo lloji i parekomandushem dhe me pasoja per nxjerrje mesazhesh gabimi dhe ngecje te kompjuterit.

11. Mania per te instaluar programe sa me te medhenj mbi 8 MB ku per keto lloj programesh gjithnje ka te ngjare te kene difekte per vete arsyen e thjeshte te volumit ne kod dhe mundesite ne gabime ne kod jane me te medhaja dhe e dyta programet e medhaja shtojne shume celsa ne regjistrin e kompjuterit dhe mund te behen shkak ketu jo vetem per ngadalsi te kompjuterit po edhe per ngecje(kujtoni per nje moment programin super te mufatur Real Player.

12. Mos berja update e shume programeve qe keni te instaluara. Kjo mund te kontrollohet automatikisht nepermjet sistemit Catch Up nga Download.com ku mund te skanoni komjuterin per te pare cilat programe kerkojne update.

13. Eshte per te ardhur keq po eshte fakt qe ngecja dhe bllokimi i kompjuterit vjen si shkak edhe nga efektet negative te shkaktuara nga
Windows Pack SP 1 dhe SP1 a ashtu si dhe nga vete IE 6 ose 7 update.

14. Ngecja e kompjuterit mund te shkaktohet edhe nga pjese te kompjuterit hardwera qe nuk jane shume kompatibel me tipin e kompjuterit qe keni dhe sistemin e operimit si psh Video Kartat Sistemet dixhital kamera ose video.

15. Mbinxehja e procesorit. Mund te kete edhe shume shkaqe te tjera dhe sic del gjetja e shkakutse kush e ngec kompjuterin eshte e veshtire dhe kerkon shume kohe ti kontrollosh nje nga nje.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi