Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

THENIE FILOZOFIKE

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 THENIE FILOZOFIKE prej Mon 27 Apr 2009, 18:10

Admin

Admin
Administrator
Administrator
THENIE FILOZOFIKE


Njeriu esht si thyesa emeruesi esht ajo Cka ne mendojm qe jemi , ndersa numeruesi esht ajo Cka ne jemi sa me i madh qe esht emeruesi aq me i vogel esht numeruesi-K.MARKS

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

i mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet "(zhan de la fonten)

"Ne Dëshirë shprehet pafuqia, ne vullnet shprehet forca"-Viktor Hygo

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin-Tolstoi

Shume me pak na demton ajo qe se dime, sesa ajo qe mendojme se e dime.
Sa më shumë që jepni, më shumë do të keni – (Lao Ce)

http://www.kupid.tk

2 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Sun 31 May 2009, 13:55

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥
Administrator
Administrator
pasuria me e madhe eshte injoranca .

une do te thoja qe injoranca eshte me shume lumturi.

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

Do te shumohesh???(te kerkosh qe mendimin tend ta kene edhe te tjere)
shto ca zero.(NITZCHE)

Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.

Grate mund te jene te talentuara, por , me sa duket, gjenite jane vetem burrat.

Eshte vete karakteri...ai qe ende eshte katerciperisht i njejti me ate te dikurshmin.

i mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet "(zhan de la fonten)

Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absulutisht e vertet.(Anonim)

Per sa kohe ne ushtrojme vullnetin, apo jemi te udhehequr prej tij, duhet te sforcohemi qe ta vleresojme ate si nje send te ngerthyer ne nje rrjet marredheniesh me sendet e tjera dhe me veten tone.

Per aq kohe sa vetedija jone eshte e mbushur nga vullneti yne, per aq kohe sa ne i jemi dorezuar morise se deshirave me shpresat dhe frikerat e pandryshueshme te tyre, per aq kohe sa ne te jemi subjekt i vullnetit, asnjehere nuk do te arrijme nje lumturi apo paqe te qendrueshme.

Dashuri dhe Urrejtje.

Dashuria dhe urrejtja nuk jane te verbera,por jane verbuar nga zjarri qe mbajne ne vetvete.

Njerezit qe nuk mund ti durojme, kerkojme ti bejme te dyshimte.

Poshte Kafshes.

Kur njeriu ulerin nga e qeshura e madhe, ua kalon te gjitha kafsheve me ultesine e tij.

"TIPAT SHPIRTERORE"

Nuk ka shpirt ai qe kerkon shpirtin.

RINIA

Rinia eshte e pakendeshme,sepse tek ajo nuk eshte e mundur ose nuk eshte e arsyeshme te jesh produktiv,ne cfaredo lloj kuptimi.

3 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Wed 18 Nov 2009, 08:52

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Thënie të Famshme nga Jim Morrison:

Për Jetën dhe Veten.....

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë...

11. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille

4 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Wed 18 Nov 2009, 08:57

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Thenie Filozofike
Fjal te Vlera

Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .


AFORIZMA

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)


4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.
(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)

5 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Wed 18 Nov 2009, 09:00

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Ne Fjalor Lumturia Eshte Nji Emer ,ndersa Ne Librin E Jetes Nji Folje Qe Zgjedhohet Ne Te Shkuaren,ne Kujtimin Ne Te Ardhmen Me Shprese Por Nuk Ka Te TashmeKush Thot Qe Dashuria Eshte Nji Enderr ,ben Te Mundur Ate.qe Pas Disa Kohesh Te Pohoje Qe Endrrave Nuk I Duhet Besuar

Jeta Eshte Kopesht Me Lule Ku Mund Te Kepusesh Lule Te Bukura Por Edhe Gjemba

Te Martohesh Me Nji Vajze Vetem Se Ajo Eshte Simpatike,eshte Njisoj Sikur Te Blesh Ne Pazar Nji Gje Pa Vlere


Jeta Do Pasion Dh Epasioni Do Lufte


Miqesia Eshte Kurora Me E Bukur Eshoqerise


N.q.s Un Do Te Kem Dyshim Tek Ajo Qe Dua .kjo Do Te Thote Se Un Nuk E Dua ,dhe Do Te Beja Gabim Te Pafalshem Po Te Martohesha Me TeSinqeriteti Me Nje Te Panjohur Nuk Eshte Marrezi


Per Frikacaket Dhe Te Pavendosurit Cdo Gje Eshte E Pamundur


Njerezit Qe Kan Shume Per Te Thene Flasin Pak


Cmoje Veten Dhe Gjeje Vedin Ne Mes Te Njerezve


Ne Cdo Kohe Dashuria Njeh Nji Ligj Ajo Fitohet Nuk Grabitet

6 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Wed 18 Nov 2009, 09:02

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Asnje faj nuk mund te harrohet perderisa ate e mban mend Ndergjegja!

~

Gjysma e botës kënaqet duke folur keq për të tjerët, kurse gjysma tjetër duke u besuar.

~

Mendimet sjellin vuajtje.

~

Gruaja më e mirë është ajo e cila duke dëgjuar di të jap urdhëra.

~

Të shkruarit është një mënyrë të foluri pa u ndërprerë nga njeri.

~

Nuk ka lumturi inteligjente.

~

Marrëzi - njerëzite quajnë edhe diçka të mençur, që nuk e kuptojnë.

~

Miqësia është një kontratë e heshtur mes dy vetave të ndjeshëm e me virtyte.

~

Unë nuk kam talent për të krijuar miq të rinj, por më mjafton zotësia për besnikëri ndaj miqëve të vjetër.

~

Njeriu e bën të shenjtë atë që beson, ashtu siç e bën të bukur atë që do.

~

Secilën të vërtetë nuk mund ta themi; ndonjëherë për arsye të vetëvetës, ndonjëherë për arsye të tjetrit.

~

Të lexosh si e mendoj unë, do të thotë të mendosh thellë.

~

I mençuri është i hapur në veprime dhe i fshehtë në projekte.

~

Ajo çka e bën origjinal një njeri është se ai sheh diçka që gjithë të tjerët se shohin.

7 Re: THENIE FILOZOFIKE prej Tue 10 Jan 2012, 08:14

jetmira

jetmira
member
member
vAJZA E BUKUR PELQEHET ME SY,NDERSA AJO E MIRA PELQEHET ME ZEMER.
Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepiojne kepucet e atyre qe i godasin.
Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar sepswe me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre.
E vetmja gje qe bie ndesh me diturine eshte arsimimi.
Persa i perket perputhjese se ligjeve te matematikes me realitetin ato nuk jane te sigurta;persa i perket sigurise se tyre,ato nuk perputhen me realitetin.
Logjika praktike eshte mbledhja e paragjykimeve te perfituara ne moshen18vjecare.
nese jeni te zote te pershkruani elegancen tuaj lerjani ne dore rrobaqepesit.

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi