Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Aforizma nga njerez te medhenj

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Aforizma nga njerez te medhenj prej Mon 27 Apr 2009, 18:52

Admin

Admin
Administrator
Administrator
Aforizma nga njerez te medhenj

Me mire i pari ne nje fshat,sesa i dyti ne Rome. (JULUS CESAR)

Se bota u prish prapsire e dreq une paskam lindur qe ta ndreq (Shekspir)

Genjeshtra ka 7 variante,e verteta vetem 1 - Shekspir

Arrita te behesha i sukseshem sepse cdo gje qe me thoshin dhe me jepnin te beja e merrja seriozisht. David Copperfield

Eshte nje trishtim i madh te mendosh qe natyra flet nderkohe qe qenia njerezore nuk degjon - Viktor Hugo

"Te mendosh se je i lire do te thote te harrosh shkaqet e veprimeve."Spinoza

"Nuk ka gje me te tmerrshme se fantazia e pakontrolluar."Gete

"Nuk ecet para me koken pas."Greket e vjeter

"Te besosh eshte fuqia e dyte, e para eshte te duash."Viktor Hygo

To be, or not to be? - This is the question.- William Sheakespeare

Ku duhet të filloj? Bota është aq e madhe. Do të filloj me vendin tim që e njoh më së miri. Por vendi im është aq i madh.Po filloj më mirë me qytetin tim. Po qyteti im është aq i madh. Më së miri po filloj me rrugën time. Jo, me shtëpinë time. Jo, me familjen time. Ah, po! Po filloj me veten time.

Elie Wiesel, shkrimtar amerikan.

Koha eshte ena qe peshon me shuem kur eshte bosh.-Frojdi

nuk ka dhimbje me te madhe se sa te kujtosh lumturin ne mjarim-H.DE.BALZAK

dhelpra eshte dinake por ai qe ze dhelpren eshte me dinak-CALDERON

dhe qe te ngjithsh ne sferat me te larta te kesaj bote, duhet medoemos qe ,zgjuarsin ta kthesh ne dikakeri te zhdervjellte vullnetin ne egersi prej bishe ambicjen ne cinizem moralin ne misjellje formale,dhe ndergjegjen ne librez cecesh-L.UOLLER


A saint is a medicine,most of the people take him for a poison G.K.Chesterton

democracy empowers the weak and the stupid-plato

Ajo qe mendon,u perket te gjitheve;vetem ajo qe ndien,eshte jotja-Shiler

Keep away from people who try to belittle your ambitions.
Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Mark Twain

Nese Hitleri do te pushtonte Ferrin, atehere une do te behesha aleat me Djallin dhe do e nxirrja dhe prej andej! (thene gjate luftes se dyte boterore)

Uinston Cercill

së paku për pes minuta behu i sinqert me veteveten

Dostojevski

Viktor Hygo:
"Nga ferri i të varfërve është bërë parajsa e të pasurve."


Sami Frashëri:
"Zgjuarsia është një dritë hyjnore, ndriçimi i së cilës jo vetëm që shëndrit sipërfaqen e sendeve, por edhe brendinë e tyre""

VOLTERI

E pyetën Volterin se ç´ndryshim ka në mes të mirës dhe së bukurës?
-E mira tha filozofi i madh ka gjëthnjë nevojë për prova,kurse e bukura jo!!!


POSTDAM
Një mbrëmje në Postdam,pas një darke të shkëlqyer,Volteri i bëri portretin një princi të mirë,që e krahasoj me një despot dhe tiran.Të gjithë e ndëgjuan me vemendje fjalën e filozofit të madh,kurse mbreti i Prusisë u trondit shumë nga gojëtaria e Volterit dhe nisi te qante.Volteri e nderpreu fjalen,i hodhi nje sy mbretit dhe thirri:
-Shihni,shihni!Tigri po qan!BALZAKU

Kur ishte fëmijë deshën që Balzaku të bëhej avokat.Por ai këmbëngulte të bëhej letrar.
-Letrar,i thoshte ia ati do të vuajsh për bukë.!Në letërsi,ose duhesh të jesh mbret,ose hiç fare.

-Eh po mirë u përgjegj Balzaku:Unë do të bëhem mbret.Balzaku(shkrimtar francez) e kishte marrë një sekretar të cilin e zgjontenë orën një pas mesnate dhe i thoshte:Ju keni ende zakonin e keq të fleni natën,kurse nata është bërë për punë.Ja po ua jep një kafe ,që të mos ju zë gjumi.Uluni në tryezë dhe shkruani.Dhe i diktonte deri në shtatë të mëngjezit,sekretari lodhej dhe këputej duke shkruar.Balzaku i thoshte:-E sheh se shpirti është i gatshëm,por trupi i dobët.Shko pra të flesh,por do të zgjohesh rreth orës dymbëdhjetë që të fillojmë sërish punën.

http://www.kupid.tk

2 Re: Aforizma nga njerez te medhenj prej Wed 20 May 2009, 18:03

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥
Administrator
Administrator
Mendjet e medha diskutojne idete,
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojne Njerezit..


Te dashurosh eshte veper, te tradhetosh eshte kryeveper"


Te falësh nuk do të thotë të harrosh-Ismail Kadare
Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.-Ajnshtajn

Çdo e vërtetë shkencore kalon në tri faza: së pari njerëzit thonë se kjo bie në konflikt me Biblën, pastaj thonë se kjo ka qenë e zbuluar më herët dhe së fundi, thonë se ata gjithmonë kanë besuar në të”-Louis Agassiz
“Kur botohet një libër i ri, lexoj një të vjetër”- Samuel Rogers

Inati dhe hakmarja demton me teper shendetin tend sesa kundershtarin

Nese deshiron te jesh i lumtur pergjithmon e te ushqesh gezim per veten tende,ateher mos i llogarit veprat qe skan peshe.

Jeta eshte e veshtir ta perballosh por e mrekullushme ta jetosh
Filozofia ime mendon a gjykon nga pasoja, apo pas ndonjë eksperience të saktë!
Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.
Te rrish me budall eshte humbje kohe po me e keqja osht se behesh budall edhe vete.Winston Churchill
Merrni diturine ose filozofine,prej cilit do burim qe ato rrjedhin.

Keto thenie jan nga AGIM METBALA

- Dështimet më të mëdha që i ndodhin secilit njeri, i ndodhin ngase nuk e ndjek zemrën se çka i thotë!
- Në rastet e shumta, përfundimi i mbarë, i harron të sakrifikuarit!
- Të dobëtit e fillojnë problemin, të fuqishmit e luftojnë problemin, ndërsa dinakët përfitojnë nga problemi!
Kur politikani zë të mirret me art, është simptomë e sigurt, se ka zënë t'i kuptoj gabimet e bëra!
- Dimensioni i poetit të madh, fatkeqësisht që kapet pas njëqind vjetëve!
Jeta është mister, në mbrendi të saj, ka mija xeherore të fatit dhe të gëzimit, ato duhet gërmuar dhe zbuluar vazhdimisht!
Çka kërkojnë shqiptarët, as Ajnshtajni i madh, nuk do ta kishte zbuluar formulën dhe as definicionin!
- Po t'ishte marrë Rugova me aktrim, Thaçi me enigmatikë, ndërsa Haradinaj me sport, me siguri kishin korrë suksese shumë më të lakmueshme se në politikë!
Kanë thënë se puna e dallon njeriun nga majmuni, unë shpesh shoh se majmuni bënë punë më të ndershme se sa shumë njerëz me renome!
Familja e shëndoshë, është kështjellë, të cilën armiku vazhdimisht kërkon ta shkatërroj!


Nese me kupton gabimisht, mesoje qe s'kuptove asgje.
Jeta eshte nje loje dhe rregulli i pare eshte te shtiremi sikur nuk eshte-Alan Watts
Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye-Voltaire
Ai qe është ne pozite te lartë,asnjëherë smund ta dije vuajtjen e popullit,sepse e pengon mendjelartesia.
Një thënie e mençur s'provon gjë-Voltaire
Çfarë është pafundësia? Mendo budallallëkun njerezor.-Bertrand Russell
Pyetja është çelësi i diturisë.
Sa me shume qe te lexoni pa u menduar,aq me teper bindeni se dini shume,por nese mendoni duke lexuar,aq me qarte do e shihni se ende dini shume pak.-Volter
Mos thuaj qe nuk te del koha: ti ka te njejtin numer oresh ne dite qe i ishin dhene edhe Mikelangelos, Nene Terezes, Leonardo da Vincit dhe Albert Anjshtainit. Ata vetem dinin ta perdornin si duhet.
Ka tri lloje miqsh: miq qe ju duan, miq qe s'duan ta dijne per ju dhe miq qe ju urrejne!
Librin mund ta krahasojmë me fqinjin tënd , nëse është i mirë, nuk do të zgjasë gjatë , e nëse është i keq, nuk mund të heqësh dorë aq lehtë.
Ironia është higjiena e mendjes.
Gjyko mbi inteligjencen e një njeriu në mbeshtetje të çështjeve për të cilat ai te pyet- Homer
Te mos duash nga frika se mos vuan, eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar
Ëndërroj, prandaj ekzistoj!

Me fat eshte ai burre, qe eshte dashuria e pare e nje gruaje,ndersa me me fat eshte ajo grua ,qe eshte dashuria e fundit e nje burri.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi