Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Dashuria dhe seksi

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Dashuria dhe seksi prej Mon 27 Apr 2009, 18:19

Admin

Admin
Administrator
Administrator
Dashuria dhe seksi, te para ne nje kendveshtrim tjeter.

Shume thone se dashuria dhe seksi jane te pandare e plotesojne njeri-tjetrin, por "ndarja" me e madhe ne bote eshte ajo midis dashurise e seksit

Na e kane imponuar se dashuria e seksi duhet te jene nje, shkojne paralel e plotesojne njeri-tjetrin...,por jo si pervoje...por si nje gjendje ligjore. Si ne te gjitha ligjet, edhe ketu shtiremi se i bindemi ligjit, jo ne te vertete, por se kshtu "duhet". Ne kete kuptim, shikohet seksi si menyre riprodhimi, ose si kenaqesi egoiste dhe si detyrim pa dashuri.
Martesa eshte preceptuar si njesi riprodhimi dhe stabilizimi shoqeror. Shprehja e vertete e dashurse dhe e seksit jane te dores se dyte, te lene ne dore te fantazise, nje shprese apo nje enderr. Dashuria e seksi se bashku, eshte nje enderr per kete bote.

Dashuria e seksi, ne boten tone jane shnderruar ne tabu.
Rrenjet e saj ndarja e dashurise nga seksi i ka qe me krijimin e tabuse se incestit (mardheniet seksuale brenda gjakut). Tradicionalisht, eshte krijuar mendesia e dashurise ne familje, per prinderit, motra e vellezer, kusherinj etj. As qe imagjinohet seksi me njerezit qe do, ne kete kuptim te pakten. Seksi nga ana tjeter, eshte imagjinuar traducionalisht me njerez te huaj (jashte gjakut). Ne martese, ndodh ne menyre te pashmangshme ky fenomen: partneret zevendesojne prinderit per njeri-tjetrin dhe me vone femijet zevendesojne motra e vellezer qe kemi lene pas.... Ciftet bejne seks, ndjejne kenaqesine e seksit, bejne seks perseri, derisa.....dashurohen dhe atehere....nuk bejne me se.....e ndjejne partnerin si njeri te tyre nje lloj "gjaku te tyre". Ketu eshte momenti qe seksi kerkohet "jashte shtepise". Duam dike e duam te jemi bashke, por duam seks me te tjere.....
Nderkohe, ndonjehere bejme seks "brenda gjakut"(me partneret), por, per te mos na vrare ndergjegja, e quajme "te bezdisshem", se nuk eshte i mjaftueshem, se duhet perforcuar(seksi), se duhet "nderruar gjella" etj. etj.....
... Ne kete kuptim dashuria mund te jete e perjeteshme per te njejtin partner, por seksi jo.

Te gjitha studimet e perfundimet shkencore te cojne ne kete perfundim, por asnjeri nuk e thote hapur shkakun.

http://www.kupid.tk

2 Re: Dashuria dhe seksi prej Mon 11 May 2009, 11:54

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥

ღ♥-BarbieKissie-ღ♥
Administrator
Administrator
Dashuria ben dashuri,lidn kenaqesi dytesore,dyfishohet dhe nuk quhet seks

Seksi lind kenaqesi vetjake

3 Re: Dashuria dhe seksi prej Sat 24 Dec 2011, 23:34

jetmira

jetmira
member
member
Meshkujt vdesin per seks.Dashuria lind midis dy personave,ndersa seksi eshte ne pelqim e dikujt.Nuk jane te nderthuara me njera tjetren................

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi