Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Receta gatimi

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Receta gatimi prej Sat 04 Feb 2012, 06:50

jetmira

jetmira
member
member
Embelsire me mjalte.
Duhen;
Miell 2gota uji ose500gr
Sheqer 1gote uji
Mjalte 2-3 luge gjelle
Veze 2kokrra
Sode 1luge kafeje
Arra1-2 filxhan kafeje
Gjalpe 2filxhan kafeje(i shkrire)
Vnilje,kakao nje luge gjelle plot
2filxhane uji.

Per shurupin duhen;Sheqer 3gota uji
Uje 2.5gota uji

Ne nje ene perzihen mire vezet,mjalti,gjalpi,uje dhe ne fund shtohen arrat.Pastaj hidhet mielli i perzier me sode dhe pak kakao.Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume,qe te mos behet elastik.Brumi i pergatitur vendoset ne nje tave te lyer me tndyre,rrafshohet me dore,lyhet siperfaqja me te verdhe veze,behen disa vijaska me pirun dhe piqet per 30-35min.Pas pjekjes ftohet,pritet ne copa ne forme rombi dhe i hidhet shurup i vakur,jo shume i nxehte,i aromatizuar me vanilje.Per te permiresuar cilesine e embelsires ne vend te ujit te percaktuar ne normative,hidhet gjalpe,veze dhe mjalte tjeter(ujin mos e perdor fare).

2 Re: Receta gatimi prej Sat 04 Feb 2012, 06:58

jetmira

jetmira
member
member
Krem karamel eshte nje embelsire shume e lehte dhe shume e mire per ta pergatitur.
Koha e pergatitjes;10'
Koha e pjekjes;25'
Per 4persona;
400gr qumesht,2veze te plota e3te verdha,150gr sheqer,4luge gjelle karame(sheqer i shkrire,vanilje)

Qumeshtin e valojme me vaniljen.Rrahim vezet me sheqerin dhe ia shtojme qumeshtit te ngrohte.Ne cdo tas te krem karamelit hedhim nga nje luge karamel dhe i hedhim siper masen e pergatitur.Tasat i vendosim ne nje tepsi me uje te ngrohte dhe e futim ne furre me160*per 20'.E leme te ftohet dhe me pas i kthejme tasat ne pjata.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi