Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Te joshes permes bisedes.

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Te joshes permes bisedes. prej Tue 10 Jan 2012, 07:57

jetmira

avatar
member
member
Denimi me i madh qe mund ti vini vetes eshte te druheni te bashkoheni me njerez te tjere,te pyesni te tjeret per dicka apo thjesh te prezantoni veten dhe te pershendesni.Gjeja kryesore qe duhet te kuptoni eshte se nuk duhet te rrini ulur dhe te prisni qe bota te vije dhe te prezantoje veten tek ju,por duhet qe ju vete ti terhiqni te tjeret ne biseda te kendhme me ju.Kjo sepse rendesia e bisedes nuk kufizohet thjesht ne marredheniet intime,por edhe ne suksesin e jetes tuaj ne karriere apo ne jete.

Pra nese ju do ti vleresoni te tjeret duke u pergjigjur komenteve qe ata bejne,duke u munduar te bashkebisedoni me ta,atehere do te keni fituar miq besnike edhe ne koherat me te veshtira.Ajo qe ndodh eshte se kur ju vleresoni opinionet e te tjereve duke iu pergjigjur po me komentin te saj qe ai thote,atehere ju po plotesoni dhe po kenaqni nje nevojen e tyre,nevoje per tu ndjere pjesetare te rendesishem te shoqerise se tyre,dhe nevojen per te lene pershtypje te larta tek te tjeret.Duke kenaqur kte nevoje te tyren mendja e tyre do ti shkaktoje nje emocion per ty,dhe ky emocion eshte simpati,ndonjehere edhe dashuri.

Pra te vleresoni ato qe thone te tjeret jo vetem do te krijoje ndjenja tek te tjeret per ty por edhe ndihmon qe biseda te vazhdoje e gjalle dhe e perzemert.Keto emocione te thella shpesh here vijne nga nje person i cili eshte ne gjendje te te interesoje.Te gjithe kemi pasionet tona,temat te cilat na interesojne dhe pelqejme ti diskutojme.Dhe nderkohe qe dikush i hap keto tema per disktumim ne perseri krijojme simpati ne mendjen tone per ta sepse po plotesohet nje nevoje e jona shume e thelle,te flasim per gjerat qe na pelqejne.Te hapesh nje teme qe i intereson nje personi,eshte edhe strategjia me e mire per te vazhduar biseden me te per nje kohe te gjate,dhe pa u merzitur,sepse per te vazhduar nje bisede duhet me doemos te terheqesh interesin e tjetrit,interesi i njeanshem do te coje ne heshtje dhe momente te plogeshta qe do te besdizin te dy personat.

Nese nuk e njihni fare nje person atehere thjesht mund ta pyesni per veten e tyre.Te gjitheve u pelqen qe te flasin per veten e tyre madje atyre u behet qejfi kur dikushi interesohet per ta.

ne90% kjo ka funksionar keshtu qe provojeni e mos e humbisni shancin mbasi ju vjen vetem njehere ne jete.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi