Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Shikohu mbi pasqyre.

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shikohu mbi pasqyre. prej Sun 08 Jan 2012, 05:13

jetmira

jetmira
member
member
Ndoshta nuk na mbetet me kohe mikja ime,
mbase ke rene nga qiejt per te krijuar mrekulli,
ndjenja te ngjyrosura me ylbere pranveror,
mashtrime dhe fantazi....
Ne qofte se sendet qe na mbesin
jane thjeshte buzeqeshje
atehere mos jeto nen pranga te hekurta...
Asnje detyrim ndaj vetmise,
asnje ze te te tregoje udhen...
pervec perjetesise se nje instikti.
Ja dhe ideologjite e fluturimeve,
ne qofte se ajo dora qe rri pezull
do ishte meshirimi i faljes dhe i dashurise,
atehere do te te kycja ne ndonje re
derisa te te arrestoja frymemarrjen.
Por ne qofte se te njoh mjaftueshem
do te kerceja si nje cigane e mendur,
plurosur ne fletore te vjetra qe mban nen sqetulla.
Ndoshta kjo eshte e vetmja jete qe me mbetet moj mike
dhe un nuk zoteroj as dashuri dhe as shprese,
asnje prej te cilave te me fale ndershmeri.
Je thjeshte,
nje shtellunge tymi me perimeter te vogel,
njomur nga mekatet e mekatareve....
Mundohu te me kuptosh kjo eshte e vetmja bote
ne te cilen mund te flas
ndersa e jotja eshte e vetmja
ku mund ta kuptosh
sepse un nuk jam gje tjeter vesce
rrathe kujtimesh...
Shiko mbi pasqyre.

2 Re: Shikohu mbi pasqyre. prej Sun 08 Jan 2012, 05:20

jetmira

jetmira
member
member
Zgjohem ngadale e shikoj veten ne pasqyre,
nuk jam me e njejta kam tjeter fytyre.
Kthej koken pas duke menduar per ty,
me kujtohen lotet e pareshtur qe kisha ne sy.
Shtrihem e turbulluar por gjumi nuk me ze,
meraku qe kam per ty rehat spo mme le.
Ndjeva veten te lodhur dhe fillova duke renkuar,
ishte frymemarrja jote thelle e dashuruar.
Sa hedh nje hap,
frymemarrjen tende ndiej prap.
Kthehem pas dhe te shoh ty te frikesuar,
si nje trendafil te mbaruar.
Filloj bertas me vete flas,
pak nga pak qetesohem me pas,
e duart tek ti i zgjas.
Prek trupin tend ringjallesh perseri,
ti prek zemren time ndien se brenda saj je ti.
Dalengadale bashkojme buzet tona,
kuptojme se nuk;"Ka jete pa dashuri"

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi