Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

250 PROVERBA PER dASHURINE

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 250 PROVERBA PER dASHURINE prej Thu 22 Dec 2011, 23:45

jetmira

avatar
member
member
1-Dashuria e pare i ngjan bores se pare,rralle ndonjehere mbetet.(Finlandeze).
2-Barra e madhe mund per deve,dashuria e madhe mund per zemer.(Mongoleze)
3-Dhurate e mire nga i dashuri eshte edhe nje tufe bari.(Azerbejxhani).
4-Dashuria as nuk mund te blihet,as nuk mund te shitet.Cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria(Angleze)
5-Dashuria eshte e verber,por shihet per se largu(Italiane)
6-Vetem dashuria mund ta ndertoje Murin e madh Kinez(Koreane)
7-Jeta pa dashuri eshte si vite pa pranvere(Suedeze)
8-Me ate qe duhemi,tallemi me se shumti(Franceze)
9-C'DO ndarje eshte nje pjese e vogel e vdekjes.(Franceze)
10-Bukuria per nje here,dituria per gjithe here(Alla Shqipe)
11-Bukuria eshte si lulja kur lulezon,por shpejt vyshket(Italiane)
12-Bukuria eshte premtim i fatit(Stendali)
13-Te bukura jane vetem ato gjera qe nuk na interesojne(Uajldi)
14-Ishte e bukur si gruaja e huaj(Morandi)
15-Ari eshte i bukur,por bukuria ia tejkalon(Masingjeri)
16-Bukuria e vertete,si dhe mencuria e vertete eshte shume e thjeshte dhe e kuptueshme per te gjithe(Gorki)
17-Bukuria eshte dic shtazarake nese nuk pershkrohet edhe me mencuri(Demokriti)
18-Bukuria frenon c'do zemerim(Gete)
19-Ne gjume dhe ne erresire c'do gje eshte e bukur(Vidmari)
20-Bukuria e terheq vjedhesin me teper se arin(Shekspiri)
21-Gruaja e bukur e vera e embel,farmak ne zemer(Shqipe)
22-Bukuria eshte burimi i te gjitha dashurive dhe fatkeqesive te medha(Lakorderi)
23-Vetem e verteta eshte e bukur(Dekarti)
24-Bukuria eshte letra qe i komandohet zemres(Shopenhaueri)
25-Qeni per qenin eshte me i bukuri,ashtu si njeriu per njeriun(Epiharmi)
26-Te bukurit jane te bukur vetem se jane te rrethuar nga te shemtuarit(Shezali)
27-Mbreteresha e vetme e vertete eshte bukuria e gruas;sundon posa te paraqitet(Shileri)
28-Nuk eshte e bukur ajo qe eshte e bukur,por e bukur eshte ajo qe ju pelqen(Italiane)
29-Bukuria eshte burim i pastershem i gezimit per ate njeri qe di ta gjeje kete burim(Kareli)
30-Te bukurave c'do gje u falet(Boigny)
31-Bukuria gjithmone u sjell femrave dhe meshkujve me shume dhembje dhe gezim(Tomazeu)
32-Dashuria e pare eshte me e mbel se mjalti i bleteve(Dctgestane)
33-Dashurite e para jane si dhembet e pare;dalin pa dhembje dhe ua leshojne vendin te tjereve(Dyma i Ri)
34-Dashuria e pare eshte shume e madhe dhe njekohesisht e vogel(Hygo)
35-Nga te gjitha budallalleqet qe ben nje vajze,me i madhi eshte dashuria e saj e pare(Kocebu)
36-

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi