Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Britani, markat e cigareve do fshihen nga paketa

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Adela

Adela
Administrator
Administrator

Britania e Madhe i deklaron lufte ne te gjitha frontet duhanit. Qeveria e Londres ka hedhur ne qarkullim disa projekte qe kane per qellim te pergjysmoje numrin e duhanpiresve ne vend brenda ketij 10 vjecari.

Nje prej tyre eshte fshirja e markes nga paketa dhe eleminimi i shperndaresve automatike. Nese kjo inisiative do kete sukses, atehere brenda vitit 2020, duhanpiresit ne ishull mund te zbresin nga 21 % deri ne 10 % e popullsise.

Nje vemendje te vecante, qeveria u kushton adoleshenteve, te cileve do t’u kerkoje me te gjitha menyrat te heqin dore nga vesi i demshem. “Kemi bere shume por duam te bejme edhe me shume per te shpetuar sa me shume jete”, thote ministri i Shendetesise, Andy Burnham.

Ne vitin 2007, qeveria ka ndaluar duhanin ne vendet publike dhe ne vendet e punes. Vitin e shkuar, 337 mije persona kane hequr dore nga vesi edhe pse numri i viktimave ngalet i njejte, 80 mije.

Ndaj mases se qeverie ka reaguar grupi “Forest”, sipas te cilit, njerezit duhet te bejne lirisht jeten e ttyre. “Masat diktatoriale te qeverise ndaj duhanit promovojne ndryshimin e zgjedhjeve te jetes nga njerezit”, deklaron grupi.

jetmira

jetmira
member
member
tashi po merrrkam vesh se edhe smogu paska marke

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi