Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Torta Elizabeta

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Torta Elizabeta prej Wed 18 Nov 2009, 10:02

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Torta Elizabeta


Brumi:

* 9 veze,
* 9 lugë sheqer.
* 8 lugë miell,
* 3 lugë kakao,
* 1-2 luge vaj.

( pas pjekjes e ndan pergjysme )

Filli:

* 300 ose 500 gr keksa te bluar
* 4 gota qumesht ose leng molle,
* 250 gr margarine,
* 1 sheqer pluhur,
* 300 gr arra të bluara ose (rrush terur)
* 1 cokollade
* 2 shllaga
* zbukurime torteje.


PERGATITJA : ( 4 gotat qumesh ose leng molle i kthen ne keksat e bluar, i perzien. margarinen dhe sheqerin pluhur i ben bashke ne nje ene tjeter dhe i ben bashk me keksa,,,gjithashtu edhe arrat ose rushin e terur e kthen ne keksa te gjith d.m.th behem bashke, pas perzierjes te tyre kete e ndan ne dy pjese te barabarta dhe njeres pjese te keksave ja qet qokoladen e shkrier dhe me pas ajo ndrron ngjyren ,,,, njeren pete te toretes do të thote gjysmen ,,,e lyen me njeren ngjyre te keksave ,,,,e mbulon do te thot me te gjithe njeren pjese te keksave ,,dhe permi e vene pjesen e petes tjeter edhe ate e mbulon me krejt keksat tjere p,sh me ngjyren tjeter ,,, ne te gjitha anet e petes,, torta duhet te merr forme bukes dhe me pas me 2 shllagat e lyen ne te gjitha anet dhe z

2 Re: Torta Elizabeta prej Wed 18 Nov 2009, 10:03

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Torta al cocco.

1. 150 gr sheqer
2. 150 gr Cocco
3. 150 gr gjalp
4. 150 gram biskota (Oro saiva per ata qe jetojne ne it)
5. 200 gram cokollate ...mundeshisht ata fondente jo ata me qumesht.
6. 2 gota qumesht.

* Icik pana.
Biskotat coptohen me dor e behen therrime therrime. I bashkon me Cocco (te cilin e kemi grire shume holle) ..ketu ne It blihet i gatshem. Ka neper qese 250 gramshe. Ju hedh sheqerin lart. Perzihen te tera bashke. Ne nje tigan hedh gjalpin pastaj tere icin qe kemi bere ja hedh brenda. Hedh edhe nje gote te vogel me qumesht.
Lihen ne zgjarr as 5 minuta.
Hiqen nga zgjarri dhe e shtrin ne nje tepsi e e lem duke u ftohur.

Nderkohe qe kjo ftohet:

Ne nje tenxhere tjeter hedhim kucullaten , nje cik pana e nje gote qumesht. I leme duke u zier deri sa te shkrihet kucullata.

Pasi jane ftohur mire te dyja ..hedhim si shtrese lart cokollaten dhe i vendosim ne frigorifer.

3 Re: Torta Elizabeta prej Wed 18 Nov 2009, 10:03

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Ëmbëlsira e bardhë

Për 6 persona duhen:

1. 1 L qumësht,
2. 300 g sheqer,
3. 120 g nisështë,
4. oriz,
5. 1 limon.


* Përgatitja.

Në një tigan të vogël tretni nisështë me pak qumësht të ftohtë, pastaj shtoni sheqerin dhe përzjejeni gjatë me kujdes, hollojeni me qumështin e hedhur ngadalë dhe shtoni edhe një lëkurë limoni të cilën e keni pastruar paraprakisht nga pjesa e bardhë e brendshme. Vendoseni në zjarr dhe gjithnjë duke e përzier, jepini një valë. Sapo përgatesa të trashet, hiqeni nga zjarri përzejeni që të mos formohet cipë në sipërfaqe dhe ndajeni nëpër tasa. Mbajeni në frigorifer për dy orë dhe servireni.

4 Re: Torta Elizabeta prej Wed 18 Nov 2009, 10:03

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Biskota me lajthi

225 gr tlyn(gjalp)
100 gr sheqer pluhur
1 sheqer vanilje
3 te verdha vezesh
1 lug kanell
1 pecive
200 gr miell
40 gr kakao
125 gr lajthi te bluara

Pergaditja:me mikser te perzihet mir gjalpi,te shtohet sheqeri dhe te verdhat e vezeve.te gjitha te tjerat most e perzihen me mikser.
I vendosim ne shiring kuzhine per krem dhe bejm forma qe deshiroim.I pjekim rreth 7-10 min ne fur rte nxehur ne 200 grad.Duhet pasur kujdes qe te mos piqen teper.tepsin e mbuloim me leter per embelsira.Biskota me verë

2 gota vaj
1 got verë bardh
Miell sipas nevojes
1 pluher pecive

Pergaditja:te gatuhet brumi,te tehollohet dhe te pritet me gotë.ti qite ne mes mermelat ose arra dhe te bashkohen ne form hane,skajet te mbylen mir.kur te piqen te rrotullohen ne sheqer pluhur.Rrath me marmelat

30 dg miell I trash
10 dg sheqer
15 dg margarine
2 lug te vogla pecive
1 qese sheqer vanilje1 vez.

Pergaditja:gatuajmm brumin e shkrift,e holloim mjaft dhe ne kallap formoni rrath te vegjel.I radhitim ne tepsi dhe I piqni rreth 10 minita ne temp. 200 grad.Pasi te piqen Njeri nga rrathet te lyhet me marmelat me pak rum,ndersa rrathin tjeter te ngjyhet me sheqer pluhur e ja qet permi rrathit te par.
Lule vanilje

30 dg miell I but
5 dg sheqer pluhur
20 dg margarine

Pergaditja:te gatuhet dhe te hollohet brumi.Tu jepet forma e luleve me kallap dhe te piqen ne temp. te ult.Duhet pasur kujdes most e zverdhen.Te pjekura I ngjitni me marmelat nga dy dhe I rrotullon ne sheqer pluhur.
__________________

5 Re: Torta Elizabeta prej Wed 18 Nov 2009, 10:05

Adela

Adela
Administrator
Administrator
Torte me bananePetet e brumit:
6 veze
6 luge sheqer
200 gram sheqer pluhur
6 luge miell
250 gram margarine
1 kanelle
1 filxhan vaj
2 luge kakao

Kremi per lyerje :

1/2 liter qumesht
2 puding vanile
6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
1 cokollate per zierje

Perberja
Pergatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni
ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen.
Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar
dhe gjashte luge sheqe,
ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta.
Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser
dhe i shtoni margarinen e shtypur mire,
vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur,
si dhe dy banane te shtypura.
Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate,
ndersa siper me kremin e fituar nga bananet,
vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles.
Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos,
po ashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.

6 Re: Torta Elizabeta prej Sat 10 Dec 2011, 23:47

jetmira

jetmira
member
member
Qenke guzhiniere shume e mire,pasi ma mesove dicka te re.

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi