Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Dy vjeçari me inteligjencë të Ajnshtajnit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Dy vjeçari me inteligjencë të Ajnshtajnit prej Wed 18 Nov 2009, 09:16

Adela

Adela
Administrator
Administrator


Një dyvjeçar nga Anglia është bërë anëtari më i ri i organizatës ndërkombëtare të njerëzve me inteligjencë mbimesatare - Mensa.
Dyvjeçarit Oscar Wrigley gjatë testimit i është vërtetuar koeficienti i inteligjencës mbi 160, sikur edhe shkencëtarëve Albert Einstein dhe Stephen Hawking. Babai i djaloshit Joe Wrigley ka thënë se Oscar pak kohë më herët i ka folur nënës së tij për ciklin riprodhues të pinguinëve dhe ky është vetëm njëri prej shembujve që i ka shtyrë të konstatojnë se biri i tyre është pak më ndryshe nga moshatarët e tij. "Secili prind mendon se fëmija i tyre është i veçantë, por ne e kemi ditur që Oscar është shumë i veçantë", ka deklaruar babai i djaloshit. Nga Mensa kanë vërtetuar se bëhet fjalë për një djalosh me inteligjencë superiore të cilin duhet me kohë të përcaktohet se çfarë drejtimi do të marr.

jetmira

jetmira
member
member
Te marrin pak shembuj disa femije te sotem qe e marrin zgjuarsine per shenjtalliqe.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi