Www.Qershia.Tk

Www.Qershia.Tk .................. Aty ku virtualiteti kthehet realitet!!!


You are not connected. Please login or register

Përktheni WP theme në Shqip!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Përktheni WP theme në Shqip! prej Sat 07 Nov 2009, 11:37

Adela

avatar
Administrator
Administrator
Në ditët e sotme, bashkë me zhvillimin e teknologjisë së informacionit rritet edhe numri i webmasterave ku shumica jan të rinjë,
dhe kerkojn hapsirë për ta mposhtur padijen dhe të fillojnë me dicka
serioze, nëse dëshira e tyre është të ken një “site” dhe si mundësi ju
ofrohet Wordpress pasi është më stabil, duhet që “siti” i tyre të kthehet ne gjuhen shqipe por si?
shum CMS por që nuk jan stabil e kan një opsion për ta kthyer në gjuhen
shqipe që Wordpress nuk e ka, kjo gjë ndoshta i largon ato webmasters
të ri nga Wordpress pa e ditur se si behet kjo gjë, përkthimi apo
përshtatja në gjuhën shqipe të wordpress bëhet drejperdrejt nga theme
duke e përkthyer atë, prandaj të gjith ju që keni të instaluar Adobe
dreamweaver apo njonjë aplikacion tjetër të llojit të njëjt le të
shërbej ky postim si mesim për ato. Fillojm me hapin e par:
1.Hapeni header.php dhe përktheni vetëm “Home” në qfar të dëshironi ju (treguesi,shtepia etj)
2.Hapeni dokumentin footer.php dhe përktheni apo vendosni mbishkrimin e sitit.
3.Hapeni dokumentin comments.php dhe përktheni fjalit që jan të dhëna, nëse nuk dini gjuhe angleze përdorni fjalor.
4.Hapni dokumentin search.php dhe perktheni te gjitha ato qe duhet te paraqet ne ndonje rezultat te kerkimit.
5.Hapeni dokumentin searchform.php dhe përktheni “TextBar” dhe butonin që duhet të paraqitet në theme në tregues.
Këto janë gjërat që duhet përkthyer por nuk ka
mbaruar këtu nëse i bëni “upload” këto dokumente, at’here do tju
paraqiten të gjitha në rregull përveq një “gabimi” ta quajm, në fund të
një psotimi në vendin ku tregon komentet (”no comments” ose 1
comments”) nuk ështe përkthyer gjithashtu kur lexoni postimin e plot
dhe në vendin ku tregon përgjigjet (P.Sh “no response”)
nuk është përkthyer at’here ajo që duhet të bëni është Hapeni dokumentin Index.php
por kësaj rradhe me “NotpaD” dhe gjeni fjalët (’no comments’, ‘1
comment’, ‘% comments’) dhe përktheni në gjuhen shqipe (’ska koment’,
‘1koment’, te fundit lereni siq eshte) për më tepër ndiq foton.

Pastaj hapni dokumentin comments.php gjithashtu me “NotpaD” dhe gjeni fjalët (’no response’, ‘1 response’ , ‘% responses’)
dhe përktheni në gjuhën shqipe (’ska pergjijge’, ‘1 pergjigje’, të fundit lereni siq është)

Dhe dicka të fundit mos harroni pa përkthyer edhe 404.php
pasi ju ndihmon që nese dicka ose ndonjë postim e keni larguar dhe
ndonjë vizitor mundohet ta kërkoj automatikisht i paraqitet 404.php me
an të së cilë vizitoret redirektohen për në faqen kryesore.
Pastaj pasi të keni ngarkuar këto dokumente at'here gjithcka do të jet në rregull. shijojeni blogun tuaj në gjuhën shqipe.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi